یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ - ۱۵:۲۲
همکاری شرکت Baker Hughes GE و شرکت NVidia در حوزه‌ی نفت و گاز
شرکت Baker Hughes GE و شرکت NVidia به منظور تجهیز صنعت نفت و گاز با هوش مصنوعی با یکدیگر همکاری می‌کنند. هدف از این حرکت جمع‌آوری داده از سنسورها، آب و هوا، حفاری، داده‌های ناشی از زمین لرزه و همچنین قابل پیش‌بینی ساختن عملیات است.

تجهیزات خارج از ساحل به طور متوسط سالانه ۵۰ ترابایت داده تولید می‌کنند. Baker Hughes GE از تکنولوژی و ابزارهای هوش مصنوعی NVidia استفاده می‌کند تا این اطلاعات را برای عملیات ارزشمندتر کند.

به گفته‌ی Binu Mathew، مدیر کل بخش محصولات دیجیتال شرکت Baker Hughes GE، همکاری با NVidia موجب توسعه‌ی سیستم‌های دارای پردازنده‌ی گرافیکی برای تجهیزات شده و همچنین موجب معنی‌دار شدن داده‌های مربوط به حفاری نفت در ابر می‌شود. «در یک میدان نفتی و گازی، سنسورها و داده‌های بسیاری در عملیات از راه دور وجود دارند که جمع‌آوری شده‌اند، اما بخش بسیار کمی از آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.»

صنعت نفت و گاز داده‌های بسیاری دارد، اما لزوما اطلاعات و دانش وجود ندارد. شرکت Baker Hughes GE با کمک NVidia برای اینترنت اشیاء مدل‌های محاسباتی ایجاد می‌کند و هدف آن فراهم کردن اطلاعات تحلیل شده و قابل استفاده است. این دو شرکت در حدود یک سال با هم همکاری کرده‌اند.

واقعیت دیگری در صنعت نفت و گاز این است که این بخش به همان اندازه که هیدروکربن است داده نیز دارد. تجهیزات خارج از ساحل به طور متوسط سالانه ۵۰ ترابایت داده از سنسورها تولید می‌کنند، به اندازه‌ی فرآیندهای اجرایی و مالی.

براساس این همکاری، شرکت Baker Hughes GE از تکنیک‌ها و تکنولوژی هوش مصنوعی NVidia استفاده می‌کند و سپس از Domain Knowlege خود برای توسعه‌ی مدل‌ها و نرم‌افزار تحلیلی استفاده می‌کند. به گفته‌ی Mathew «میزان قدرت محاسباتی به کمک تراشه‌های Nvidia، همکاری‌ها و کلاً اکوسیستم هوش مصنوعی تسریع شده است. ما در حال جمع‌آوری اطلاعات از تجزیه و تحلیل‌ها هستیم.»

به طور مشخص، Baker Hughes GE پردازش زبان طبیعی و مدل‌های شبکه عصبی بازگشتی NVidia را با پلتفرم محاسباتی DGX خود به کار می‌گیرد.

شرکت Baker Hughes GE و شرکت NVidia به منظور ساخت یک مجموعه از محصولات مبتنی بر ابر برای صنایع نفت و گاز و عملیات تولید میدان نفتی با یکدیگر متحد می‌شوند. یک مجموعه اولیه از محصولات این دو شرکت در حال حاضر در دسترس است.

محصولات Baker Hughes GE با هدف کنار گذاشتن الگوهای سنتی تطبیق الگو به دنبال ایجاد مدل‌هایی است که مسائل را بهتر پیش‌بینی کرده و خطاها را بهتر تشخیص دهد. عیب‌یابی نیز یک حوزه‌ی کلیدی است.