چهارشنبه ۱۳۹۷/۱/۲۲ - ۹:۵۱
سنسور Boom مبتنی بر برد رزبری پای: تشخیص زلزله، بمب‌های هیدروژنی و پرتاب‌های فضایی
سنسور مبتنی بر رزبری پای می‌تواند شما را در تشخیص صداهای غیر قابل شنیدن محیط اطرافتان یاری کند.

شرکت Raspberry Shake سازنده‌ی لرزه‌نگار مبتنی بر برد رزبری‌پای، سنسور جدیدی را راه‌اندازی کرده است که می‌تواند امواج صوتی غیر قابل شنیدن را از زمین‌لرزه‌ها، رانش‌های زمین یا حتی پرتاب‌های فضایی تشخیص دهد.

سنسور Raspberry Boom یک همراه صوتی برای لرزه‌نگار شخصی است، که هردو به دانشمندانی که می‌خواهند عضوی از شبکه‌ی نظارت بر زمین باشند فروخته می‌شود.

سنسور جدید تشخیص فروصوت می‌تواند صداهایی از محیط اطراف را که برای گوش انسان غیرقابل شنیدن است تشخیص دهد.

کاربران هم‌چنین می‌توانند دستگاه را به شبکه‌ی Raspberry Shake متصل کرده و از نمایشگر EQ آن استفاده کنند که فعالیت‌های اخیر زمین‌لرزه را نشان می‌دهد. هم‌چنین نمایش موقعیت، که یک نقشه از حرکات قابل توجه زمین را ارائه می‌دهد.

شرکت Raspberry Shake در ماه فوریه، نمونه‌ی اولیه‌ی Raspberry Boom را برای اندازه‌گیری امواج صوتی ایجاد شده در پرتاب موشکFalcon Heavy  شرکت SpaceX استفاده کرد. این محصول هم‌چنین از نرم‌افزاری برای تولید ویدیوئی که شکل موج و طیف صدا را نشان می‌دهد برخوردار است.

توسعه‌دهندگان معتقدند که با استفاده از شبکه‌ای از سنسورها می‌توان رویدادهایی از جمله طوفان، پرواز خارج از محدوده‌ی هواپیماها، تیراندازی، انفجارهای مربوط به آزمایشات هسته‌ای، آتشفشان‌ها و بارش شهاب‌سنگ‌ها را ردیابی کرد.

هم‌چنین برای حمایت از کمپین Kickstarter، توسعه‌دهندگان قصد دارند تا یکی از Raspberry Boomها را که در یک بالون خورشیدی با قطر ۴۲ پا قرار دارد، تا فاصله‌ی ۲۴ هزار متری به اتمسفر بفرستند.

سرمایه‌ی موردنظر این شرکت ابتدا ۷ هزار دلار بود، که آن را در شش دقیقه به دست آورد و در حال حاضر این سرمایه به بیش از ۴۰ هزار دلار رسیده است.

ضمانت لازم برای برد مداری Raspberry Boom از ۱۷۹ دلار آغاز می‌شود، اما این برد با یک قاب و حافظه نیز قابل ارائه است. برد مداری برای کار با Raspberry Pi Zero و هم‌چنین Raspberry Pi Model B، B +، Raspberry Pi 2 Model B و Raspberry Pi 3 Model B طراحی شده است.