یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ - ۱۵:۴۵
امتیازبندی شهر‌های هوشمند
امتیازبندی، شهرهای هوشمند را تشویق می‌کند تا با تغییر تکنولوژی شهروند محور باشند.
اگر می‌خواهید وارد حوزه‌ای شوید که بزرگترین نوآوری در بخش شهر هوشمند در آن صورت گرفته است، امتیازبندی جدیدی که توسط گروه نوآوری چشم‌انداز (VIG) تهیه شده‌است، می‌تواند شاخص خوبی باشد.

شرکت VIG، بخش تحلیلگر شرکت Frost & Sullivan، در گزارش خود ۵۰ شهر در سرتاسر جهان را از طریق فیلترهای کیفی و کمّی ارزیابی کرده‌است. اولین فیلتر شاخص‌هایی را در نظر می‌گیرد، که میزان اثربخشی طرح‌‌های شهر هوشمند را از طریق مقایسه اندازه‌های شاخص‌های کنونی و گذشته می‌سنجد. این شاخص‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند: گردش کالا و ساکنین، کیفیت محیط زندگی، سطح نفوذ فناوری و گسترش اقتصاد حاصل از دانش.

به دنبال فیلترینگ کمّی، ۳۰ شهر برتر بر اساس مدل بلوغ شهر هوشمند VIG ارزیابی می‌شوند که شهرها را در مقیاس ۱ (ad hoc) تا ۵ (Synergized) بر اساس عوامل زیر رتبه‌بندی می‌کند: حکومت؛ سرمایه گذاری؛ داده‌ها؛ اینترنت اشیاء و پلتفرم، و مدل بلوغ کسب و کار. در ادامه، ۱۵ شهر برتر در هر یک از حوزه‌های مدل بلوغ دسته‌بندی می‌شوند. شهرهایی که در رتبه‌بندی مورد ارزیابی قرار گرفتند، شامل برلین، لندن، نیویورک، پاریس و سنگاپور هستند.

بر اساس گزارش، سه شاخص کلیدی برای شهرهای هوشمند وجود دارد. خلق پیوسته‌ی نوآوری، توجه همیشگی به چشم‌اندازهای روشن و اهداف، و هدایت به سمت یافتن راه‌های جدید برای رسیدگی به چالش‌های شهر است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که «یکی از عوامل مهم موفقیت شهرهای هوشمند، متمرکز بودن روی شهروندان است». غرق شدن در انبوه فناوری و نوآوری‌ها آسان است، اما همه چیز باید در خدمت هدف اصلی، یعنی پاسخگویی به نیازهای شهروندان باشد. دومین عامل موفقیت این است که همه‌ی ابتکاراتی که با چشم‌انداز کلی شهر هوشمند هماهنگ هستند را به اهداف روشن شهر هوشمند نگاشت کنیم.

«به طور خلاصه، شهرهای هوشمند زمانی موفق‌تر هستند که از یک استراتژی پیروی کنند و رهبری متمرکزی برای پیاده‌سازی این استراتژی داشته باشند.»
در جای دیگر، انجمن فناوری‌های مصرفی (CTA) و Deloitte سرمایه گذاری‌های بزرگی در نمایشگاه Consumer Electronics Show 2018 (CES) با هدف برجسته‌سازی فناوری‌های شهرهای هوشمند انجام داده‌اند. بوش، فورد، نیسان و اریکسون از جمله شرکت‌های پیشگام در ارائه‌ی راه‌کارهای جدیدی از جمله حمل و نقل هوشمند، شبکه‌های هوشمند، امنیت عمومی، امنیت سایبری، بهداشت و درمان، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) هستند. CES 2018 با اختصاص ۱۱۰۰۰ فوت مربع به بازار شهرهای هوشمند، راه‌کارها و تکنولوژی‌های قدرت گرفته از شهر هوشمند را نمایان می‌کند.