معرفی طرح فرداک (فرهنگ‌سازی دانش اینترنت اشیاء در کشور) 

 

آکادمی اینترنت اشیاء در راستای فرهنگ سازی دانش اینترنت اشیاء در کشور، از اوایل سال 1394 دوره های آموزشی طرح فرداک را به صورت رایگان برگزار می‌کند. این طرح که برای اولین بار در ایران توسط آکادمی اینترنت اشیاء برگزار شد، براساس متدهای آموزشی روز دنیا طراحی شده و ویژه‌ی دانشجویان مقطع کارشناسی است که به حوزه‌ی اینترنت اشیاء علاقه‌مند بوده و متقاضی گذراندن دوره‌ی کارآموزی خود به‌صورت واحد دانشگاهی و یا آزاد هستند.

teaching
 

 

 

fardak1

محل برگزاری دوره های طرح فرداک با حمایت سازمان ها، مراکز و شرکت های مختلف فراهم می گردد و هر یک از این دوره ها با محوریت موضوع خاصی برگزار می شود. 
آکادمی اینترنت اشیاء در تابستان هر سال طرح فرداک را در قالب مدرسه تابستانی برگزار می نماید. تاکنون سه مدرسه تابستانی در تابستان های سال های 94، 95 و 96 برگزار شده است و این آکادمی قصد دارد چهارمین مدرسه تابستانی آکادمی اینترنت اشیاء را مطابق روال سال های گذشته در تابستان 1397 برگزار نماید.

 

 

 

متقاضیان حضور در طرح فرداک و مدرسه تابستانی می بایست درخواست خود را از طریق فرم پایین این صفحه یا از طریق ارسال رزومه به ایمیل Info@IoTAcademy.ir اعلام نمایند.
از واجدین شرایط پس از انتخاب اولیه، دعوت به مصاحبه حضوری می گردد. انتخاب شدگان برای دوره های فوق الذکر، در ابتدای دوره تمامی آموزش های مورد نیاز از جمله اصول و مبانی اینترنت اشیاء، کار با سیستم نهفته و پلتفرم های اینترنت اشیاء، و نیز توسعه برنامه کاربردی تلفن همراه را در قالب کارگاه های آموزشی فرا می گیرند و در قالب آزمایشگاه های پیش بینی شده، آموخته های خود را به صورت کاملاً عملی پیاده سازی می نمایند. در ادامه با شکل گیری تیم ها، برای شرکت کنندگان این امکان فراهم می شود که مبتنی بر بازار عمودی تعیین شده برای تیم شان، یک ایده خلاقانه را انتخاب و نمونه محصول یا خدمتی را در حوزه اینترنت اشیاء پیاده سازی کنند. در طول دوره تمامی گروه ها از راهنمایی منتورهای آکادمی اینترنت اشیاء برخوردار بوده و خارج از جلسات حضوری نیز می توانند با ایشان برای پیش بردن پروژه های خود مشورت کنند. 
علاوه بر شانس بالایی که شرکت کنندگان برای ورود به بازار کار و استخدام شدن در شرکت های مرتبط با این حوزه پس از گذراندن طرح فرداک و یا مدرسه تابستانی پیدا می کنند، دانشجویانی که انگیزه و توانمندی لازم را داشته باشند شانس استخدام شدن در آکادمی بین المللی اینترنت اشیاء را نیز در انتهای دوره خواهند داشت.

fardak2
 

فرآیند دوره فرداک و مدرسه تابستانی اینترنت اشیاء

fardak_procedure

انتخاب افراد
fardak_procedure2

آموزش
fardak_procedure3

منتورینگ
 • fardak_procedure4
 • fardak_procedure5
 • fardak_procedure6
 • fardak_procedure7

 

اجرای پروژه

 

مراحل ثبت نام

اولین گام برای شرکت در دوره های طرح فرداک و یا مدرسه های تابستانی آکادمی اینترنت اشیاء اعلام آمادگی و ثبت درخواست است که به صورت زیر صورت می پذیرد:

 •  پر کردن فرم مربوط به تقاضای شرکت در دوره طرح فرداک یا مدرسه تابستانی در سایت
 •  دریافت ایمیل دعوت برای مصاحبه در صورت پذیرش اولیه
 •  مراجعه جهت مصاحبه‌ی حضوری
 •  قبولی در مصاحبه

پس از بررسی رزومه‌ها و انجام مصاحبه حضوری، آن دسته از متقاضیانی برگزیده می‌شوند که از دید آکادمی اینترنت اشیاء شرایط لازم برای حضور در دوره را داشته باشند. برخی از معیارهای اصلی برای گزینش افراد عبارتند از:

 1.  دانشجوی مقطع کارشناسی یا علاقه مند به حوزه اینترنت اشیاء باشند و رشته‌ی تحصیلی آن‌ها با حوزه‌ی اینترنت اشیاء در ارتباط باشد. 
 2.  انگیزه‌ی لازم برای شرکت در دوره را داشته باشند. 
 3.  از روحیه‌ی تعاملی خوبی برخوردار بوده و توانایی انجام کارهای تیمی را داشته باشند.
 4.  بتوانند زمان و انرژی قابل قبول برای گذراندن دوره اختصاص دهند.

تیم‌سازی و انتخاب پروژه

پس از انتخاب کارآموزان دوره به طور رسمی شروع شده و جلسات فرداک به طور هفتگی برگزار می‌شود. حضور در این جلسات اجباری بوده و عدم حضور هریک از شرکت کنندگان موجب کسر امتیاز می‌شود. هم‌چنین بیشتر شدن تعداد غیبت‌ها از حد مجاز منجر به حذف فرد از دوره می‌شود. در جلسات پس از معرفی شرکت کننده‌ها تیم بندی براساس علاقمندی و توانایی های فردی شکل می‌گیرد و افراد به گونه‌ای در تیم‌ها قرار میگیرند تا مهارت‌هایی مکمل یکدیگر برای انجام یک پروژه‌ی اینترنت اشیاء داشته باشند.

مرحله‌ی بعد انتخاب پروژه است. هریک از گروه‌ها پروژه‌های پیشنهادی خود را ارائه داده و پس از انجام بررسی توسط مدرسین آکادمی یکی از پروژه‌های پیشنهادی به عنوان پروژه‌ی اصلی آن گروه انتخاب شده و یک منتور به گروه معرفی می‌شود تا طی دوره پیشرفت پروژه را ارزیابی کرده و پشتیبانی‌های لازم را به گروه ارائه دهد.

آموزش

در این مرحله که مرحله‌ی اصلی دوره محسوب می‌شود تمامی مباحث لازم برای انجام یک پروژه‌ی اینترنت اشیاء به صورت کاملا عملی و تعاملی به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود و پروژه‌های کارآموزان براساس آموزش‌های انجام شده به صورت موازی تکمیل و ارزیابی می‌شود. مراحل اصلی آموزش عبارتند از:

 • اصول و مبانی اینترنت اشیاء
 • ابزارهای جانبی لازم برای انجام پروژه‌ها (مانند git و...)
 • سیستم‌های نهفته و سنسورها (سخت‌افزار)
 • توسعه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل (نرم‌افزار)
 • آشنایی با سرور پلتفرم‌های اینترنت اشیاء (سرور)

انجام پروژه و امتیازدهی

در طول دوره تیم‌ها شروع به ساخت نمونه محصول براساس آموزش‌های داده شده میکنند. این مرحله به صورت موازی با آموزشها پیش میرود. در پایان دوره تیم‌ها موظفند پیاده‌سازی و مستندسازی پروژه‌های خود را به طور کامل به اتمام رسانده و ارائه دهند.

برای هر یک از فعالیت‌های شرکت‌کنندگان از ابتدای دوره امتیازی درنظر گرفته شده است که براساس کیفیت کار تیم‌ها در هر بخش درصدی از امتیاز آن بخش به آن‌ها تعلق می‌گیرد. هر هفته تیم برتر معرفی شده و در پایان دوره نیز اعضای تیمی که درمجموع بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند شانس استخدام در آکادمی اینترنت اشیاء را پیدا خواهند کرد.

 
نوع دوره