معرفی طرح فرداک (فرهنگ‌سازی دانش اینترنت اشیاء در کشور) و مدرسه تابستانی

 

آکادمی اینترنت اشیاء در راستای فرهنگ سازی دانش اینترنت اشیاء در کشور، از اوایل سال 1394 دوره های آموزشی طرح فرداک را به صورت رایگان برگزار می‌کند. این طرح که برای اولین بار در ایران توسط آکادمی اینترنت اشیاء برگزار شد، براساس متدهای آموزشی روز دنیا طراحی شده و ویژه‌ی دانشجویان مقطع کارشناسی است که به حوزه‌ی اینترنت اشیاء علاقه‌مند بوده و متقاضی گذراندن دوره‌ی کارآموزی خود به‌صورت واحد دانشگاهی و یا آزاد هستند.

teaching
 

 

 

fardak1

محل برگزاری دوره های طرح فرداک با حمایت سازمان ها، مراکز و شرکت های مختلف فراهم شده و هر یک از این دوره‌ها با محوریت موضوع خاصی برگزار می‌شود. به عنوان مثال سه دوره‌ی اول این طرح در مرکز تحقیقات مخابرات ایران (ITRC) برگزار شد که دو دوره‌ی اول با محوریت موضوع «خانه‌ی هوشمند» و دوره‌ی سوم نیز با محوریت موضوع «شهر هوشمند» برگزار شد. دوره‌ی چهارم این طرح نیز هم‌اکنون در سازمان نظام صنفی رایانه درحال برگزاری است.

 

 

 

متقاضیان حضور در این دوره پس از ارسال رزومه‌ و قبولی در مصاحبه‌ی حضوری، به عنوان کارآموز رسمی یا آزاد وارد دوره می‌شوند. در ابتدای دوره تمامی آموزش‌های ابتدایی موردنیاز ازجمله اصول و مبانی اینترنت اشیاء، کار با سیستم‌های نهفته و پلتفرم‌ها، و نیز توسعه‌ی موبایل اپلیکیشن‌ها درقالب کارگاه‌های آموزشی ارائه می‌شود. تمامی این آموزش‌ها که در مؤسسات دیگر و خارج از این طرح نیازمند صرف هزینه‌ای بالا برای هر فرد است، در این دوره به صورت کاملا رایگان دراختیار کارآموزان قرار داده می‌شود. درمقابل شرکت‌کنندگان این دوره نیز ملزم به اختصاص دادن وقت، انرژی و تمرکزی ویژه هستند تا بتوانند تکالیف عملی و پژوهشی را که هر جلسه به آن‌ها سپرده می‌شود و همچنین پروژه‌ی نهایی خود را به نحو احسنت پیش برده و انتظاراتی که از آن‌ها می‌رود را برآورده کنند. در پایان طرح، شرکت‌کنندگان در قالب گروهبندی‌های انجام شده و براساس موضوع دوره ،نمونه محصول‌هایی را در حوزه‌ی اینترنت اشیاء پیاده‌سازی می‌کنند. در طول این دوره تمامی گروه‌ها از راهنمایی منتورهای آکادمی اینترنت اشیاء برخوردار بوده و خارج از جلسات حضوری نیز می‌توانند با آن‌ها برای پیش‌بردن پروژه‌های خود مشورت ‌کنند. علاوه بر شانس بالایی که شرکت‌کنندگان برای ورود به بازار کار و استخدام شدن در شرکت‌های مرتبط با این حوزه پس از گذراندن طرح فرداک پیدا می‌کنند، دانشجویانی که انگیزه و توانایی بیشتری از خود نشان بدهند شانس استخدام شدن در آکادمی اینترنت اشیاء را نیز درانتهای دوره خواهند داشت.

fardak2
 

فرآیند دوره فرداک

fardak_procedure

انتخاب افراد
fardak_procedure2

آموزش
fardak_procedure3

منتورینگ
 • fardak_procedure4
 • fardak_procedure5
 • fardak_procedure6
 • fardak_procedure7

 

اجرای پروژه

 

مراحل ثبت نام

اولین گام برگزاری طرح فرداک پذیرش کارآموز است که طی مراحل زیر صورت میگیرد:

 • پر کردن فرم مربوط به تقاضای شرکت در طرح فرداک در سایت
 • دریافت ایمیل دعوت برای مصاحبه در صورت پذیرش اولیه
 • مراجعه جهت مصاحبه‌ی حضوری
 • قبولی در مصاحبه

پس از بررسی رزومه‌ها و انجام مصاحبه آن دسته از دانشجویان برگزیده می‌شوند که از دید آکادمی اینترنت اشیاء صلاحیت بیشتری برای حضور در دوره را داشته باشند. برخی از معیارهای اصلی برای گزینش افراد عبارتند از:

 1. دانشجوی مقطع کارشناسی باشند و رشته‌ی تحصیلی آن‌ها با حوزه‌ی اینترنت اشیاء در ارتباط باشد. 
 2. به حوزه‌ی اینترنت اشیاء علاقمند بوده و انگیزه‌ی لازم برای شرکت در دوره را داشته باشند. 
 3. از روحیه‌ی تعاملی خوبی برخوردار بوده و توانایی انجام کارهای تیمی را داشته باشند.
 4. بتوانند زمان و انرژی قابل توجهی را به این دوره اختصاص دهند. 
 5. امکان حضور منظم در جلسات هفتگی را داشته باشند.
 6. متقاضی گذراندن کارآموزی رسمی خود باشند. 
 7. به پیشرفت و یادگیری علاقمند باشند.

تیم‌سازی و انتخاب پروژه

پس از انتخاب کارآموزان دوره به طور رسمی شروع شده و جلسات فرداک به طور هفتگی برگزار می‌شود. حضور در این جلسات اجباری بوده و عدم حضور هریک از شرکت کنندگان موجب کسر امتیاز می‌شود. هم‌چنین بیشتر شدن تعداد غیبت‌ها از حد مجاز منجر به حذف فرد از دوره می‌شود. در جلسات پس از معرفی شرکت کننده‌ها تیم بندی براساس علاقمندی و توانایی های فردی شکل می‌گیرد و افراد به گونه‌ای در تیم‌ها قرار میگیرند تا مهارت‌هایی مکمل یکدیگر برای انجام یک پروژه‌ی اینترنت اشیاء داشته باشند.

مرحله‌ی بعد انتخاب پروژه است. هریک از گروه‌ها پروژه‌های پیشنهادی خود را ارائه داده و پس از انجام بررسی توسط مدرسین آکادمی یکی از پروژه‌های پیشنهادی به عنوان پروژه‌ی اصلی آن گروه انتخاب شده و یک منتور به گروه معرفی می‌شود تا طی دوره پیشرفت پروژه را ارزیابی کرده و پشتیبانی‌های لازم را به گروه ارائه دهد.

آموزش

در این مرحله که مرحله‌ی اصلی دوره محسوب می‌شود تمامی مباحث لازم برای انجام یک پروژه‌ی اینترنت اشیاء به صورت کاملا عملی و تعاملی به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود و پروژه‌های کارآموزان براساس آموزش‌های انجام شده به صورت موازی تکمیل و ارزیابی می‌شود. مراحل اصلی آموزش عبارتند از:

 • اصول و مبانی اینترنت اشیاء
 • ابزارهای جانبی لازم برای انجام پروژه‌ها (مانند git و...)
 • سیستم‌های نهفته و سنسورها (سخت‌افزار)
 • توسعه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل (نرم‌افزار)
 • آشنایی با سرور پلتفرم‌های اینترنت اشیاء (سرور)

انجام پروژه و امتیازدهی

در طول دوره تیم‌ها شروع به ساخت نمونه محصول براساس آموزش‌های داده شده میکنند. این مرحله به صورت موازی با آموزشها پیش میرود. در پایان دوره تیم‌ها موظفند پیاده‌سازی و مستندسازی پروژه‌های خود را به طور کامل به اتمام رسانده و ارائه دهند.

برای هر یک از فعالیت‌های شرکت‌کنندگان از ابتدای دوره امتیازی درنظر گرفته شده است که براساس کیفیت کار تیم‌ها در هر بخش درصدی از امتیاز آن بخش به آن‌ها تعلق می‌گیرد. هر هفته تیم برتر معرفی شده و در پایان دوره نیز اعضای تیمی که درمجموع بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند شانس استخدام در آکادمی اینترنت اشیاء را پیدا خواهند کرد.

 
نوع کارآموزی