یکشنبه ۱۳۹۷/۶/۱۱ - ۱۱:۴
نقش اینترنت اشیاء در شبکه‌های تولید انرژی خورشیدی
چطور تکنولوژی‌های جدید باعث افزایش استفاده از انرژی خورشیدی می‌شوند؟
استفاده از انرژی خورشیدی در جهان به سرعت در حال افزایش است و هر ساله تقریبا ۴۰ درصد رشد می‌کند. بسیاری از شرکت‌های تولید انرژی درحال ارتقاء خود در راستای ارائه‌ی انرژی خورشیدی هستند که یکی از منابع سودمند و تجدیدپذیر در بازار است.

مدیریت دارایی می‌تواند یک چالش بزرگ باشد

با وجود مزیت‌های فراوانی که انرژی خورشیدی دارد، مدیریت این انرژی می‌تواند چالشی بزرگ باشد. برای شروع، پنل‌های خورشیدی باید به شبکه برق متصل شوند. همچنین باید از یکپارچه شدن درست ماژول‌های سلولی، گیت‌وی و پلتفرم و عدم قطعی ارتباط اطمینان حاصل کرد.

با فرض این که سیستم شما به طور کامل یکپارچه شده است، هنوز به نرم‌افزار و تجهیزاتی نیاز دارید تا به صورت لحظه‌ای از تأمین انرژی کافی در ایستگاه خورشیدی و یا تعادل در شبکه برق باخبر شوید. هر منبع انرژی تجدیدپذیر مثل انرژی خورشیدی، در واکنش به تغییرات آب و هوایی و عوامل محیطی با نوسان مواجه می‌شود. شبکه‌ی برق شما باید این تغییرات را بپذیرد، بنابراین به این طریق همیشه می‌توانید از استفاده حداکثری از شبکه برق و بار شبکه اطمینان حاصل کنید.

از آن جایی که دستگاه‌های تولید انرژی تجدیدپذیر مانند خورشید به طور گسترده‌ای توزیع می شوند، به دست آوردن این عوامل کار پیچیده‌ای محسوب می‌شود. پیچیده شدن سیستم انرژی‌، می تواند کابوسی برای تکنسین‌ها و مدیران شبکه برق باشد.  برای مثال، با اضافه شدن پنل‌های بیشتر، اطمینان پیدا کردن از این که هر پنل به صورت مؤثر کار می‌کند دشوارتر می‌شود. علاوه بر این، اگر هزاران پنل در یک شبکه موجود باشد، پتانسیل بیشتری برای آسیب‌پذیری در سیستم وجود خواهد داشت. به طور کلی، هر چقدر سیستم پیچیده‌تر بوده و دستگاه‌های بیشتری در شبکه موجود باشد، به احتمال زیاد آسیب‌پذیری امنیتی بیشتری نیز در سیستم وجود خواهد داشت. برای به حداقل رساندن خطرات امنیتی و ساده‌سازی پروژه، انتخاب سیستم‌های end-to-end توصیه می‌شود.

 

سیستم‌های ساده و یکپارچه‌ی آینده اینترنت اشیاء برای بهره‌بری از انرژی خورشیدی
با وجود چالش‌های زیاد این حوزه، راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها شرکت‌های تولیدکننده انرژی خورشیدی ضعیف نمی‌شوند. با استفاده از اینترنت اشیاء در زمینه‌ی انرژی خورشیدی، می‌توانید بسیاری از این مسائل را با تلاش و سرمایه‌گذاری کم حل کنید. کلید موفقیت، پیاده‌سازی سیستمی ساده و کاملا یکپارچه است که امکان مدیریت تمام شبکه را می‌دهد و همچنین توانایی شناسایی و رفع مشکلات را به صورت لحظه‌ای دارد.

مزیت اصلی استفاده از اینترنت اشیاء در انرژی خورشیدی این است که شما از یک پنل کنترل مرکزی می‌توانید وضعیت دقیق همه‌ی دارایی‌های خود را مشاهده کنید. همچنین با اتصال دستگاه‌ها به شبکه‌ی ابری، منبع بروز مشکل را شناسایی کرده و قبل از این که کل سیستم دچار مشکل شود، تکنسینی را برای رفع آن تعیین ‌کنید. به عنوان مثال، ممکن است علی‌رغم عملکرد درست شبکه، یکی از دستگاه‌های شما مشکل داشته باشد. بدون بهره‌برداری از اینترنت اشیاء، تشخیص این که مشکل مربوط به شبکه است یا سخت‌افزار دشوار خواهد بود.  اینترنت اشیاء برای شناسایی مشکل به صورت لحظه‌ای راهکاری هوشمند‌ ایجاد می‌کند و اگر خطا رخ دهد، منبع خطا می‌تواند به سرعت شناسایی و تصحیح شود.

با استفاده از اینترنت اشیاء، سیستم شما کمتر مستعد قطعی و مشکلات (ناشی از خرابی) مربوط به تولید خواهد بود و دچار نقض امنیتی که معمولا بسیار پرهزینه است، نخواهد شد. با راه حل ساده و یکپارچه‌ای که اینترنت اشیاء ارائه می‌دهد، حتی با وجود هزاران دستگاه که به شبکه شما متصل‌اند، می‌توانید بزرگ‌ترین شبکه‌های خورشیدی جهان را مدیریت کنید.

 

اینترنت اشیاء و نوآوری در اندازه‌گیری‌های هوشمند
استفاده از اینترنت اشیاء در زمینه انرژی خورشیدی علاوه بر ارائه هشدارهای لحظه‌ای برای شرکت‌ها، می‌تواند منجر به پیشرفت در اندازه‌گیری‌های هوشمند نیز بشود. این امر موجب کارآمدتر شدن هزینه و عملیات منطقی تولید انرژی می‌گردد.
در بخش سخت‌افزاری، شرکت‌ها می‌توانند تجهیزات اصلی را همراه با ابزار‌های سنجش به شبکه نصب کنند تا اطلاعاتی که شرکت نیاز دارد را ذخیره ‌کنند. با یک سیستم یکپارچه، می‌توانید تجهیزات نصبی و ابزار‌های سنجش را کنترل کنید.
سمت شبکه، با استفاده از بستر مخابرات می‌توانید از اتصالات 2G، 3G ،LPWA و دیگر شبکه‌های LTE استفاده کنید که سریع و قابل اعتمادتر بوده و توان مصرفی پایینی دارند.

 

بهترین راه‌حل‌ها، ‌آن‌هایی هسنتد که برای اتصال آماده باشند
هر شرکت خورشیدی باید بر روی ساده‌سازی توسعه محصولات خود تمرکز کند. آنچه مهم است تولید برق به صورت مؤثرترین روش و با کم‌ترین هزینه‌ی ممکن برای ایجاد سیستم یکپارچه جهت اداره‌ی تجهیزات و داده‌ها می‌باشد. راه‌حل‌های آماده برای اتصال بی‌سیم در این زمینه می‌توانند به کار آیند. سیستمی که آسان نصب و راه‌اندازی شود، با استفاده از این سیستم یکپارچه، اطمینان حاصل می‌کند که شبکه، پلتفرم مبتنی بر وب و دستگاه‌ها به طور کامل با یکدیگر هماهنگ‌اند و به آسانی از طریق برنامه‌ای ابری مدیریت می‌شوند.
سیستم‌های end-to-end مدیریت عملیات را ساده کرده و امنیت بیشتری را فراهم میکنند. همچنین آسیب‌پذیری کمتری نسبت به سیستم‌هایی دارند که مبتنی بر سخت‌افزارها و نرم‌افزارهایی هستند که از ابتدا یکپارچه‌سازی نشده‌اند.