چهارشنبه ۱۳۹۷/۸/۲ - ۱۵:۴۰
قسمت‌های عملیاتی سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء
سیستمی که مبتنی بر اینترنت اشیاء کار می‌کند از قسمت‌های کاربردی مختلفی‌ تشکیل شده است تا امکانات مختلفی مانند توانایی دریافت اطلاعات از محیط، شناسایی، ایجاد تغییر در محیط، ایجاد ارتباط و مدیریت را فراهم کند. در ادامه به توضیح این بخش‌ها می‌پردازیم.

 

دستگاه: یک سیستم مبتنی بر اینترنت اشیاء دارای دستگاه‌هایی است که فعالیت‌های سنجش، اعمال تغییرات، کنترل و نظارت را انجام دهند. دستگاه‌های اینترنت اشیاء می‌توانند با سایر دستگاه‌ها و برنامه‌های متصل به مبادله داده بپردازند و یا داده‌ها را از دستگاه‌های دیگر جمع‌آوری و آن‌ها را به صورت محلی پردازش کرده و یا به سرویس‌های متمرکز یا برنامه‌های مبتنی بر ابر برسانند تا عملیات پردازش را انجام دهند یا برخی از وظایف را به صورت محلی انجام داده و برای انجام وظایف دیگر، بر اساس محدودیت زمانی و فضایی (یعنی حافظه، قابلیت پردازش، تأخیر ارتباطات و سرعت) از زیرساخت‌های اینترنت اشیاء استفاده کنند. دستگاه‌‌های اینترنت اشیاء برای ارتباط با دیگر دستگاه‌ها ممکن است شامل چندین رابط سیمی و یا بی‌سیم باشند. این رابط‌ها شامل رابط‌های I/O برای سنسورها، رابط‌هایی برای اتصال به اینترنت، رابط‌های حافظه‌ و فضای ذخیره‌سازی و رابط‌های صوتی/تصویری می‌شود. دستگاه‌های اینترنت اشیاء می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند، به عنوان مثال سنسورهای پوشیدنی، ساعت‌های هوشمند، چراغ‌های LED، اتومبیل‌ها و ماشین‌های صنعتی. تقریبا تمام دستگاه‌های اینترنت اشیاء د‌اده‌ها را به گونه‌ای پالایش می‌کنند که هنگام پردازش با سیستم‌های تحلیلی منجر به تولید اطلاعات مفیدی شوند که اقدامات آینده را به صورت محلی یا از راه دور هدایت کنند. به عنوان مثال، داده‌های تولید شده توسط حسگر دستگاه رطوبت خاک در یک باغ پس از پردازش می‌تواند در تعیین برنامه‌های آبیاری بهینه کمک کند.

IoT Architrcture

 

ارتباطات: قسمت ارتباط همان طور که از نامش مشخص است عمل برقراری ارتباط بین دستگاه‌ها و سرورهایی که در فاصله‌ی دوری از آن قرار دارند را انجام می‌دهد. پروتکل‌های ارتباطی اینترنت اشیاء عموما با لایه‌های پیوند داده (data link layer)، شبکه (network layer)، انتقال (transport layer) و کاربرد (application layer) سر و کار دارند.

خدمات: سیستم اینترنت اشیاء از خدمات مختلفی که به صورت سرویس ارائه می‌شوند استفاده می‌‌کند. مانند خدمات مدل‌سازی دستگاه، کنترل دستگاه، انتشار داده‌ها، تجزیه ‌و ‌تحلیل داده‌ها و یافتن دستگاه.

مدیریت: قسمت مدیریت عملکردهای گوناگونی را برای کنترل سیستم اینترنت اشیاء انجام می‌دهد تا دستیابی به زیرمجموعه سیستم اینترنت اشیاء را فراهم کند.

امنیت: این قسمت، امنیت سیستم اینترنت اشیاء را از طریق عملیاتی مانند احراز هویت، مجوز، حریم خصوصی، یکپارچگی پیام، یکپارچگی محتوا و امنیت داده‌ها برقرار می‌کند.

کاربرد: این لایه برنامه مهم‌ترین قسمت برای کاربران است. زیرا به عنوان رابطی عمل می‌کند که ماژول‌های ضروری را برای کنترل و نظارت بر جنبه‌های مختلف سیستم اینترنت اشیاء ایجاد می‌نماید. برنامه‌های‌کاربردی به کاربران اجازه می‌دهند تا وضعیت سیستم را به صورت لحظه‌ای و در هر مرحله‌ی عملیات ببینند و گاهی هم اتفاقات آینده را پیش‌بینی کنند.