یکشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ - ۱۱:۳۹
شهر هوشمند و افزایش کیفیت زندگی
آیا ساعات اوج ترافیک پر استرسی داریم؟ آیا زباله‌ها به موقع جمع‌آوری می شوند؟ آیا امنیت در محل زندگیمان برقرار است؟ آیا از منابع به طور بهینه استفاده می شود؟
شهر هوشمند با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف می‌تواند در این زمینه‌ کمک کند. شبکه‌‌ای از سنسور‌ها اطلاعات را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند و به این ترتیب منجر به افزایش بهره‌وری می‌شوند.

برای سنجش کیفیت زندگی شهروندان می‌توان از سوال‌های زیر استفاده کرد:

 آیا ساعات اوج ترافیک پر استرسی داریم؟ آیا زباله‌ها به موقع جمع‌آوری می شوند؟ آیا امنیت در محل زندگیمان برقرار است؟ آیا از منابع به طور بهینه استفاده می شود؟

شهر هوشمند با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف می‌تواند در این زمینه‌ کمک کند. شبکه‌‌ای از سنسور‌ها اطلاعات را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند و به این ترتیب منجر به افزایش بهره‌وری می‌شوند.

۲۱۱ رهبر ارشد در نظرسنجی سال  2018 Forbes Insights  و  Intel در پاسخ به این سوأل‌که راه‌حل‌های اینترنت اشیاء در کدام حوزه می‌تواند بازگشت سرمایه را به همراه داشته باشد، به حوزه‌هایی نظیر امنیت عمومی (۸۱٪)، مدیریت زباله (۶۸٪) و شبکه‌های انرژی/شبکه‌های هوشمند (۶۵٪) اشاره کردند.

در ادامه مثال‌هایی از این که چطور اینترنت اشیاء موجب بهبود کیفیت زندگی شهروندان می‌شود را بررسی خواهیم کرد.

مسیریابی در شهر: در شهر هلسینکی، مجموعه‌ای از کیوسک‌های تعاملی در اطراف شهر نصب شده است که مسافران با استفاده از آن می‌توانند به دنبال خیابان‌ها، مقصدها و مکان‌های دیدنی بگردند. این کیوسک‌ها بهترین مسیر برای پیاده‌روی تا مقصد را نیز پیدا می‌کنند و زمان رسیدن به آن را تخمین می‌زنند.

 

امنیت عمومی: گزارش Juniper Research  و Intel نشان می‌دهد که چگونه شهرهایی مانند نیویورک و شیکاگو با استفاده از داده‌ها، مدل‌های پیش‌بینی‌کننده ایجاد کرده‌اند که با استفاده بهینه از منابع به اجرای قانون و نیرو‌های امدادی کمک می‌کنند. پلیس در حال تحقیق در زمینه نوآوری‌هایی مانند پهبادها است که بر اساس مطالعه اخیر Bard College، استفاده از آن‌ها در آژانس‌های امنیت عمومی در سال گذشته،  82 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این‌ها پلیس اورلاندو نیز تکنولوژی تشخیص چهره را از طریق دوربین‌های نظارتی عمومی شهر تست می‌کند.

 

امنیت عمومی

 

مصرف بهینه انرژی: آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید‌پذیر (IRENA) در گزارش سال ۲۰۱۶ خود اعلام کرد که شهرها ۵۶ درصد از مصرف انرژی جهانی را به خود اختصاص داده‌اند و ۷۰ درصد کربن جهان را تولید می‌کنند. به همین دلیل مصرف انرژی در شهر‌ها باید کنترل شود و راه‌حل‌های اینترنت اشیاء می‌تواند گزینه مناسبی باشد. در سنگاپور شهروندان با برنامه‌های موبایلی می‌توانند بر مصرف برق خود نظارت داشته باشند و حتی این اپلیکشین روش‌هایی برای صرفه‌جویی در انرژی پیشنهاد می‌دهند. در غرب توکیو، در شهر هوشمند Fujisawa، ۱۰۰۰ خانه به شبکه خورشیدی هوشمند متصل شده اند. با این روش کل محل می‌تواند تا سه روز قطعی شبکه را تحمل کند. این شهر کربن کمتری منتشر می‌کند و ۳۰ درصد انرژی به شبکه برمی‌گردد.

 

مصرف بهینه‌ی انرژی

 

جمع‌آوری زباله: سنسورهایی که در داخل سطل‌های زباله قرار می‌گیرند، از محتویات سطل‌ عکس گرفته و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و سپس مسیرهای جمع‌آوری زباله را بهینه‌سازی ‌کنند. شهرهایی مانند بوستون و بالتیمور در حال حاضر از سطل‌های هوشمند استفاده می‌کنند؛ در بوستون، ایستگاه‌های هوشمند Big Belly میزان زباله‌های هر سطل‌ را به صورت لحظه‌ای اندازه‌گیری می‌کنند که از هر کامپیوتر یا گوشی هوشمندی می‌توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد تا مشخص شود کدام سطل زباله نیاز به تخلیه دارد. در حال حاضر ۵۴۳ کانتینر Big Belly متصل در این شهر وجود دارد.

 

جمع آوری زباله

 

سرگرمی و گردشگری: در شهر هوشمند امکان ایجاد تقویم کاملی از رویدادها با گزینه‌ی خرید بلیط وجود دارد که با تکنولوژی کیف پول موبایل ادغام شده است. گردشگران با استفاده از حمل و نقل عمومی، هتل، رستوران و جاذبه‌ها، داده‌هایی را تولید می‌کنند که تجزیه و تحلیل دقیق این داده‌ها می‌تواند فضای بهتری برای گردشگران ایجاد کند و موجب بهبودی دسترسی به جاذبه‌ها شود و به طور مداوم درمورد خدمات موجود اطلاع‌رسانی کنند.

 

سرگرمی و گردشگری

 

همه این مثال‌ها یک ویژگی مشترک دارند، و آن بهره‌وری است: با استفاده از اینترنت اشیاء گردش کارها بهبود می‌یابد و در زمان و منابع صرفه جویی می‌شود. به همین علت، این فناوری‌ها که شهروندان را هوشمند می‌سازد، باعث می‌شود تا افراد عاقلانه‌تر رفتار کنند.