دوشنبه ۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۳:۳۳
بررسی تأثیر اینترنت اشیاء بر تکنولوژی‌های PKI
براساس گفته‌ی تالس (یک شرکت ارائه‌دهنده راهکار – Solution Provider) اینترنت اشیاء با رشد بی‌سابقه‌‌اش بر برنامه‌ریزی و تکامل ساختار کلید عمومی (Public key infrastructure) تأثیر خواهد گذاشت.

براساس گزارشات داده شده، رشد سریع استفاده از دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء روی استفاده از تکنولوژی‌های PKI تأثیرگذار خواهد بود.

با توجه به آخرین گزارش Thales و مؤسسه Ponemon، اینترنت اشیاء که با سرعت رشد می‌یابد بر توسعه برنامه‌های کاربردی که از زیرساخت کلید عمومی (PKI) استفاده می‌کنند تأثیر می‌گذارد.

اینترنت اشیاء همراه با تکنولوژی ابر (cloud) ظهور کرد و در حالی که سازمان‌ها به طور فزایندهای به PKI به عنوان دارایی اصلی شرکت متکی بودند، برنامه‌ریزی آینده آن‌ها را دچار چالش‌هایی جدی کرد.

زیرساخت کلید عمومی یا PKI چیست؟ PKI مجموعه‌ای از نقش‌ها، سیاست‌ها و رویه‌های مورد نیاز برای ایجاد، مدیریت، توزیع، استفاده، ذخیره و لغو گواهینامه‌های دیجیتال و مدیریت رمزنگاری کلید عمومی است.

در حالی که بسیاری از چالش‌های سنتی برای پذیرش PKI مانند عدم مالکیت واضح همچنان وجود دارد، سازمان‌ها به دنبال استخدام متخصصان PKI هستند و در راستای افزودن کنترل‌های امنیتی از جمله احراز هویت چند عامله سرمایه‌گذاری می‌کنند.

دکتر لری پونمون، رئیس و بنیانگذار موسسه Ponemon گفت: "در سال‌های گذشته، PKI را به عنوان یک فناوری ثابت برای برطرف کردن نیازهای احراز هویت و چالش‌هایی که با افزایش استفاده از ابر به وجود آمد مورد توجه قرار داده‌ایم."

"اکنون c-suite تیم‌های خود را به چالش می‌کشد تا از اینترنت اشیاء برای بهبود کسب و کار استفاده کنند. بنابراین با افزایش endpoint ها خطر بیشتری برای محافظت از آن‌ها به وجود می‌آید. بنابراین باید نقش PKI را به عنوان یک عامل حیاتی درک کنیم. به همین خاطر به پیشرفت در مهارت و منابع مربوط به PKI و مالکیت کلی درون سازمان نیازمندیم."

آینده PKI

در دو سال آینده تقریبا نیمی از دستگاه‌های اینترنت اشیاء از گواهینامه‌های دیجیتال برای احراز هویت استفاده خواهند کرد. همانطور که اینترنت اشیاء همچنان رشد می‌کند، ۲۷ درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که گسترش PKI برای اعتبارسنجی دستگاه‌ها در ابر اتفاق می‌افتد و ۴۳ درصد نیز بر این عقیده بودند که در ترکیب هردوی شرکت و ابر رخ خواهد داد.

شرکت‌ها شروع به رمزگذاری اطلاعات دستگاه‌های اینترنت اشیاء کرده‌اند. از آن جایی که تکنولوژی‌های نوظهور منجر به استفاده‌ی برنامه‌های بیشتری از PKI استفاده می‌شود، به خصوص در بخش‌های بهداشتی و دارویی، این کار باید از اولویت بالاتری برخوردار باشد. برآورد شده که بخش صنعتی و تولیدی موجب رشد استفاده از PKI با میانگین ۴۳۰۰۰ گواهی تحت مدیریت شده است.

جان گريمم، مدیر استراتژي‌های امنيتي Thales eSecurity گفت: "در اين دوران تحولات ديجيتالی كه شركت‌ها فناوري‌هاي ديجيتالي را براي بهبود عملكرد خود، ایجاد ارزش براي مشتريان و به دست آوردن مزيت رقابتي به کار می‌گیرند، نوآوری‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء پایه و اساس بسیاری از اين فعالیت‌ها است."

"داده‌های عظیمی که توسط تعداد فزاینده‌ای از دستگاه‌های اینترنت اشیاء تولید و جمع‌آوری می‌شوند، به همراه ابر در راه‌حل‌های اینترنت اشیاء آینده نقشی محوری دارند. اما اگر نتوانید به دستگاه یا داده‌های خود اعتماد کنید، جمع‌آوری، تحلیل داده‌ها و تصمیم‌گیری‌های تجاری بر اساس آن‌ها ثمری نخواهد داشت. سازمان‌هایی که در حوزه اینترنت اشیاء کار می‌کنند، برای اطمینان از یکپارچگی و امنیت سیستم‌های اینترنت اشیاء خود نیاز به تطبیق با تکنیک‌های امنیتی‌ای دارند که با گذشت زمان ارزیابی شده‌ و امتحان خود را پس داده باشند، مانند PKI."