آیا ساعات اوج ترافیک پر استرسی داریم؟ آیا زباله‌ها به موقع جمع‌آوری می شوند؟ آیا امنیت در محل زندگیمان برقرار است؟ آیا از منابع به طور بهینه استفاده می شود؟
شهر هوشمند با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف می‌تواند در این زمینه‌ کمک کند. شبکه‌‌ای از سنسور‌ها اطلاعات را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند و به این ترتیب منجر به افزایش بهره‌وری می‌شوند.
میان‌افزار، لایه‌ای (و یا مجموعه‌ای از زیرلایه‌های) نرم‌افزاری است که ارتباط بین لایه برنامه‌های کاربردی و لایه فنی را برقرار می‌کند. میان‌افزار وظیفه‌ پنهان کردن جزئیات تکنولوژی‌های مختلف را دارد. این وظیفه از آن جهت اهمیت دارد که برنامه‌نویس را از مسائلی که به او مربوط نیست، دور نگه می‌دارد تا بتواند بر توسعه نرم‌افزارهای خاص مبتنی بر زیرساخت‌های اینترنت اشیاء تمرکز کند.
با توجه به نظرسنجی جدیدی که توسط Fujitsu منتشر شده، فناوری اینترنت اشیاء (IoT) به دوران بلوغ خود رسیده است. رهبران کسب‌ و ‌کار و فناوری اطلاعات انتظار دارند که نتایج قابل ملاحظه‌ای در کمتر از سه سال دریافت کنند. این انتظار نشان‌دهنده‌ این موضوع است که دوران آزمایشی پروژه‌های ساده‌ی اینترنت اشیاء تمام شده است.
سیستمی که مبتنی بر اینترنت اشیاء کار می‌کند از قسمت‌های کاربردی مختلفی‌ تشکیل شده است تا امکانات مختلفی مانند توانایی دریافت اطلاعات از محیط، شناسایی، ایجاد تغییر در محیط، ایجاد ارتباط و مدیریت را فراهم کند. در ادامه به توضیح این بخش‌ها می‌پردازیم.
براساس گفته‌ی تالس (یک شرکت ارائه‌دهنده راهکار – Solution Provider) اینترنت اشیاء با رشد بی‌سابقه‌‌اش بر برنامه‌ریزی و تکامل ساختار کلید عمومی (Public key infrastructure) تأثیر خواهد گذاشت.
یکی از مهارت‌های تخصصی موردنیاز در مشاغل مرتبط با اینترنت اشیاء طراحی و توسعه رابط‌های کاربری برای اتصال انسان‌ها به شبکه‌ی بزرگ اینترنت اشیاء است که کاربران به کمک آن بتوانند اشیاء را کنترل کرده و داده‌های مربوط به آن‌ها را دریافت کنند. بدون شک می‌توان‌ در میان انواع این واسط‌های کاربری، اپلیکیشن‌های موبایل را از رایج‌ترین آن‌ها به حساب آورد. یک متخصص اپلیکیشن موبایل علاوه بر بهره‌مندی از دانش کافی درمورد مفاهیم اینترنت اشیاء، مدیریت داده‌ها در بستر اینترنت و مباحث گرافیکی طراحی واسط کاربری، باید از تسلط کافی روی زبان‌های برنامه‌نویسی موبایل و ابزارها و محیط‌های توسعه اپلیکیشن موبایل نیز برخوردار باشد. با توجه به بهرمندی کشور ایران از نیروی انسانی جوان، خلاق و تحصیل‌کرده دانشگاهی، با برنامه‌ریزی مناسب برای ورود ایشان به بازار کار از طریق طراحی و برگزاری دوره‌های مهارت محور، می‌توان شاهد توسعه کسب و کار در حوزه اینترنت اشیاء بود تا نه تنها شرکت‌های استارت‌آپی جدید پا به عرصه ظهور بگذارند، بلکه شرکت‌های کوچک و متوسط نیز توسعه یافته و بتوانند در عرصه بین‌المللی با شرکت‌های بزرگ رقابت نمایند. با گذراندن این دوره به دنیای جذاب اپلیکیشن‌های موبایل که از ارکان اصلی اینترنت اشیاء به حساب می‌آید پا گذاشته و آمادگی لازم برای ورود به بازار کار اینترنت اشیاء به عنوان توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های موبایل را کسب می‌کنید.
یکی از مهارت‌های تخصصی موردنیاز در مشاغل مرتبط با اینترنت اشیاء طراحی و توسعه‌ سرور پلتفرمی است که پاسخگوی نیازهای اساسی محصولات مبتنی بر اینترنت اشیاء از جمله ایجاد ارتباط بین اشیاء و کاربران، ذخیره‌سازی و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده باشد. یک متخصص سرور پلتفرم علاوه بر بهره‌مندی از دانش عمیق درمورد مفاهیم اینترنت اشیاء، شبکه، بسترهای مبتنی بر ابر و داده‌های عظیم، باید از تسلط کافی روی زبان‌های برنامه‌نویسی و ابزارهای توسعه سرور پلتفرم نیز برخوردار باشد. با توجه به بهرمندی کشور ایران از نیروی انسانی جوان، خلاق و تحصیل‌کرده دانشگاهی، با برنامه‌ریزی مناسب برای ورود ایشان به بازار کار از طریق طراحی و برگزاری دوره‌های مهارت محور، می‌توان شاهد توسعه کسب و کار در حوزه اینترنت اشیاء بود تا نه تنها شرکت‌های استارت‌آپی جدید پا به عرصه ظهور بگذارند، بلکه شرکت‌های کوچک و متوسط نیز توسعه یافته و بتوانند در عرصه بین‌المللی با شرکت‌های بزرگ رقابت نمایند. با گذراندن این دوره به دنیای جذاب سرور پلتفرم‌ها که از ارکان اصلی اینترنت اشیاء به حساب می‌آید پا گذاشته و آمادگی لازم برای ورود به بازار کار اینترنت اشیاء به عنوان توسعه‌دهنده سرور پلتفرم را کسب می‌کنید.
بر اساس نظرسنجی AVNET، سازندگان آمریکایی بیشترین تمایل را به فناوری‌های مبتنی IoT برای تولید محصولات خود دارند. یافتن بازار و تأمین منابع مالی محصولات به نسبت ‌مسائل تکنولوژیک، سختی‌ها و چالش‌های کمتری برای سازندگان دارد.
یکی از مهارت‌های تخصصی موردنیاز در مشاغل مرتبط با اینترنت اشیاء طراحی و توسعه‌ سیستم‌های نهفته است. داشتن سابقه‌ چند ساله در طراحی و توسعه‌ سیستم‌های نهفته از الزامات استخدام در شرکت‌های بزرگی چون آمازون، سیسکو، تسلا و مایکروسافت است که به طور تخصصی در حوزه‌ ارائه‌ راهکارهای اینترنت اشیاء فعالیت می‌کنند. با توجه به بهرمندی کشور ایران از نیروی انسانی جوان، خلاق و تحصیل‌کرده دانشگاهی، با برنامه‌ریزی مناسب برای ورود ایشان به بازار کار از طریق طراحی و برگزاری دوره‌های مهارت محور، می‌توان شاهد توسعه کسب و کار در حوزه اینترنت اشیاء بود تا نه تنها شرکت‌های استارت‌آپی جدید پا به عرصه ظهور بگذارند، بلکه شرکت‌های کوچک و متوسط نیز توسعه یافته و بتوانند در عرصه بین‌المللی با شرکت‌های بزرگ رقابت نمایند. با گذراندن این دوره به دنیای جذاب سیستم‌های نهفته که از ارکان اصلی اینترنت اشیاء به حساب می‌آید پا گذاشته و آمادگی ابتدایی لازم برای ورود به بازار کار اینترنت اشیاء به عنوان توسعه‌دهنده سیستم نهفته را کسب می‌کنید. آکادمی اینترنت اشیاء ادامه‌ این مسیر را نیز در قالب پکیج‌های توسعه‌دهنده ارشد و خبره سیستم‌های نهفته اینترنت اشیاء برای شرکت‌کنندگان توانمند و مشتاقی که تمایل به ورود حرفه‌ای‌تر به بازار کار اینترنت اشیاء دارند را طراحی نموده است.
به هنگام آتش‌سوزی، زمان و اطلاعات مهم‌ترین عواملی‌اند که باید بررسی شوند. اطلاعاتی درباره‌ی مکان‌ آتش‌سوزی و افرادی که در آن گیر افتاده‌اند. هر چقدر آتش‌نشان اطلاعات بیشتری داشته باشد می‌تواند بهتر عمل کرده و جلوی خسارت بیشتر را بگیرد.
بر اساس اطلاعات National Fire Protection Association ، فقط در سال 2013، ۱۲۴۰۰۰۰ آتش‌سوزی در آمریکا گزارش شده که باعث مرگ ۳۲۴۰ شهروند و $11.5 میلیون خسارت مادی شده است.
اینترنت اشیاء پدیده‌ای فراتر از اتصال ساده‌ی بین دو دستگاه‌ یا سیستم است و موجب می‌شود فرصت‌های بسیاری برای ایجاد محصولات و سرویس‌های جدید به وجود آید.
بر اساس نظرسنجی جدیدی ازforbes insight که ۷۰۰ مدیر در آن شرکت کرده‌اند، ۶۰ درصد از شرکت‌ها با کمک نوآور‌ی‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء کسب و کار خود را گسترش داده و یا نوع جدیدی از آن‌ را راه‌اندازی کرده‌اند، ۳۶ درصد از آن‌ها نیز در حال بررسی امکان شکل‌گیری کسب و کارهای جدید هستند. علاو بر این، در حال حاضر ۶۳ درصد از آن‌ها با ظرفیت‌هایی که اینترنت اشیاء به وجود آورده است سرویس‌های جدید و یا به روز شده‌ای را به مشتری ارائه می‌دهند.
اینترنت اشیاء پس از نفوذ در دنیای اتصالات، وارد دنیای کسب و کار می‌شود و این موضوع، نتایجی مثل افزایش سودآوری را در بر خواهد داشت.
بیشتر از نیمی از مدیران تأکید کرده‌اند که اینترنت اشیاء موجب افزایش درآمد می‌شود. اخیرا ۴۵ درصد از آن‌ها گزارش کرده‌اند که اینترنت اشیاء میزان سود را ۱ تا ۵ درصد افزایش داده است، و ۴۱ درصد میزان سوددهی سالانه ۵ تا ۱۵ درصد را گزارش کرده‌اند. همچنین حدود ۹۴ درصد از آن‌ها ۵ تا ۱۵ درصد افزایش سودآوری که نتیجه به کارگیری اینترنت اشیاء است را در سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند. اما مزایای اینتزنت اشیاء بیشتر از افزایش میزان سود و درآمد خواهد بود. در ادامه پنج مورد از مزایای تحقق اینترنت اشیاء در کسب‌وکار را بررسی خواهیم کرد.
چطور تکنولوژی‌های جدید باعث افزایش استفاده از انرژی خورشیدی می‌شوند؟
استفاده از انرژی خورشیدی در جهان به سرعت در حال افزایش است و هر ساله تقریبا ۴۰ درصد رشد می‌کند. بسیاری از شرکت‌های تولید انرژی درحال ارتقاء خود در راستای ارائه‌ی انرژی خورشیدی هستند که یکی از منابع سودمند و تجدیدپذیر در بازار است.